Pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika. Jednak może to robić w jasno określonych sytuacjach, w wyznaczonej kolejności i odpowiednich kwotach. Natomiast przed zbyt dużymi potrąceniami z wypłaty chroni kwota wolna od potrąceń.
Kwota wolna od potrąceń a świadczenia alimentacyjne
W pierwszej kolejności z wynagrodzenia potrąca się świadczenia alimentacyjne. W ich przypadku nie ma kwoty wolnej od potrąceń i można potrącić nawet 3/5 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Natomiast są składniki wynagrodzenia, które w przypadku alimentów, mogą zostać potrącone w całości:
• nagroda z zakładowego funduszu nagród,
• dodatkowe wynagrodzenie roczne,
• należności z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.
Świadczenia niealimentacyjne a kwota wolna od potrąceń
Kwota wolna od potrąceń jest wyliczana na podstawie obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego (w 2020 r. - 2600 zł brutto). Wyszczególnia się kwoty wolne od potrąceń w wysokości:
1. minimalnego wynagrodzenia za pracę netto (pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek ZUS, zaliczki na podatek dochodowy oraz wpłat do PPK) w przypadku należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
2. 75 % minimalnego wynagrodzenia netto ma zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
3. 90 %. minimalnego wynagrodzenia netto, jeżeli potrąca się porządkowe kary pieniężne (Kodeksie pracy art. 108).
Podsumowując w przypadku zajmowanej przez komornika kwoty, nie można zająć wynagrodzenia pracownika w całości. Kwota wolna od potrąceń chroni część wynagrodzenia, które powinien otrzymać pracownik.