W przypadku zakończenia umowy z pracownikiem czasami konieczne jest wypłacenie mu odprawy. Kiedy ona przysługuje? Jaka jest jej wysokość? Czu odprawa przysługuje przy zwolnieniach grupowych?
Odprawa przysługuje
Odprawa dla pracownika przysługuje w różnych przypadkach:
- śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie pracownika przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Jej wysokość uzależniona jest od długości okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.
- gdy pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników i następują zwolnienia grupowe lub likwidacja stanowiska pracy.
Zwolnienia grupowe a odprawa
Odprawa w związku z rozwiązaniem stosunku pracy reguluje ustawa o zwolnieniach grupowych. Prawo do odprawy nabywa pracownik, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Może to nastąpić zarówno na mocy porozumienia stron jak i w wyniku wypowiedzenia umowy przez pracodawcę. Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, przy zatrudnieniu poniżej dwóch lat,
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, przy zatrudnieniu od dwóch do ośmiu lat,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, przy zatrudnieniu powyżej ośmiu lat.
Okres zatrudnienia liczony jest od momentu nawiązania stosunku pracy u danego pracodawcy, aż do jego zakończenia w wyniku rozwiązania umowy.
Wypłacenie odprawy zdecydowanie polepszy sytuacje zwalnianego pracownika. Jadnak jej wypłata zdecydowanie jest dużym obciążeniem dla firmy