Nikt nie spodziewał się że tak zmieni się nasze życie. Koronawirus spowodował kryzys ekonomiczny, który dopiero się rozpoczął, ale jego skutki z pewnością dopiero zobaczymy. Aby walczyć z jego skutkami rząd przedstawił nam pewne rozwiązania. Tarcza antykryzysowa ma sprawić że skutki ekonomiczne koronowirusa nie będą tak dotkliwe.

Tarcza antykryzysowa - jaką pomoc przewiduje?

Zgodnie z projektem ustawy pakiet przewiduje między innymi:

  • zwolnienie firm zatrudniających do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj);

  • świadczenie przestojowe 2080 zł – dla osób cywilnoprawnych i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia;

  • dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników dla firm dotkniętych kryzysem;

  • skrócenie czasu pracy
  • zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS); 

  • możliwość odliczenia darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19;

Jest to tylko kilka najbardziej promowanych przez rząd udogodnień dla firm w kryzie.  

Tarcza antykryzysowa Sejm, Senat, Prezydent

Takie rozwiązania zawiera Tarcza Antykryzysowa uchwalone rano w sobotę 28 marca przez Sejm. Tym samy została ona przekazana do Senatu. Ten jednak zgłosił swoje poprawki zgłosił i program pomocy dla firm wrócił do Sejmu. Teraz czekamy na podjęcie prac w sejmie i ponownie rozpatrzenie tarczy, a ostatecznie na podpis prezydenta.

Koronowirus ma nie tylko skutki zdrowotne, przede wszystkim uderzył ona w naszą gospodarkę. Aby ratować przedsiębiorstwa i miejsca pracy konieczne jest wdrożenie rozwiązań, które pomogą w tym trudnym okresie. Dlatego czekamy na rozwiązania zaproponowane przez rząd.