Rozwiązanie umowy dokonane przez pracodawcę często jest zaskoczeniem dla pracownika, dlatego ustawodawca aby wprowadził dodatkowe ni wolne w takim przypadku. Czym dokładnie jest zwolnienie na poszukiwanie pracy?
Zwolnienie na poszukiwanie pracy - dla kogo?
Zwolnienie na poszukiwanie pracy otrzymuje jedynie pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę. Wynika to z art. 37 § 1 Kodeksu pracy w którym znajduje się informacja ze w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę, dokonanego przez pracodawcę, pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Zwolnienie na poszukiwanie pracy - ilość dni
Natomiast zgodnie z art. 37 § 2 Kodeksu pracy zwolnienie na poszukiwanie pracy wynosi:
-
2 dni robocze jeżeli okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodniowe lub jeden miesiąc;
-
3 dni robocze go wypowiedzenie jest trzymiesięczne oraz także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 36 § 1.
Kiedy udzielane jest zwolnienie na poszukiwanie pracy?
Zwolnienie na poszukiwanie pracy jest udzielane wyłącznie na wniosek pracownika. Czyli to pracownik podejmuje decyduje o tym, czy chce wykorzystać zwolnienie na poszukiwanie pracy. Natomiast jeżeli nie wystąpi on z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie takiego zwolnienia, pracodawca nie ma obowiązku zwolnienia udzielić.
Zwolnienie na poszukiwanie pracy ma ułatwić pracownikowi w okresie wypowiedzenia znalezienie pracy, którą będzie mógł podjąć po rozwiązaniu umowy z dotychczasowym pracodawcą. Ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo dla pracowników.