2 marca 2020 sejm uchwali projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa. Na podpis prezydenta nie trzeba było długo czekać. Już w niedzielę 8 marca 2020r. weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem.  Co wprowadza ustawa? Jak wpłynie ona na pracowników i pracodawców? Przeczytaj o poznaj zmiany spowodował koronawirus!

Koronawirus - praca zdalna

Do tej pory pracownicy, co do których może istnieć ryzyko związane z zakażeniem, mogli wykonywać pracę zdalną z domu. Jednak skierowanie pracownika do takiej pracy wymagało jego zgody. Art. 3. ustawy ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, wprowadza zapis, że w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania.

Ważne!
 Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej!

Ustawa jednak nie sprecyzowała czy pracownik może odmówić wykonania takiego polecenia oraz ile może trwać okres wykonywania pracy zdalnej.

Koronawirus a otrzymanie zasiłku opiekuńczego

Art. 3. ustawy ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem informuje, że w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, z powodu koronawirusa, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni. Co istotne przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, o której mowa w ust. 1, i nie wlicza się do okresu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Natomiast za okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, zasiłek, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje.

Ustawa ta reguluje także kwestie zamówień publicznych dotyczących artykułów potrzebnych do przeciwdziałania Covid-19 i świadczeń opieki zdrowotnej. Nadaje także nowe kompetencje wojewody, premiera i samorządów oraz wskazuje środki finansowania szczególnych działań, których może wymagać sytuacja epidemii korownawirusa w Polsce. Wprowadzone zmiany mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii.